19 Mart 2012

COP ve EER Değeri Nedir Ne Anlama Gelir?

· · 5 Yorum
COP ve EER değerleri klimalarda performans ve enerji maliyetini belirleyen temel kıstaslardır. Bu yüzden bir klima seçiminde bakılacak ilk şey klimanın COP ve EER değerleridir. Bu makalemizde size COP ve EER değerlerinin ayrıntılarını anlatarak durumu rahat bir şekilde kavramanızı ve yorumlamanızı sağlayacağız.

COP kelimesi "Coefficient of Performance" yani "Performans Katsayısı" anlamına gelen ingilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmuştur. Klimamızın ısıtma performansını anlamamızda işte bize bu COP değeri yardımcı olur. COP değeri bize klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. Yani COP değeri 3,0 olan bir klima 1 kw'lık elektrik çekerek 3 kw'lık ısıtma elde eder. Bugün kullandığımız klimalarda COP değeri 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfındandır (Enerji sınıflarına göre COP ve ERR değerlerini yazının en altında görebilirsiniz). A enerji sınıfında da COP değeri 3,60'ın ne kadar üzerine çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak çok ısıtma sağlar. Bugün teknolojinin geldiği noktada en yüksek COP değerine sahip ısı pompaları (bir başka deyişle klimalar) 6,80'e kadar ulaşmaktadır. Bu makineler büyük yerler için üretilmiş yüksek kapasite ile çalışan ısıtma sistemleridir.

EER kelimesi ise "Energy Efficiency Ratio" yani "Enerji Tasarruf Oranı" anlamına gelen ingilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmuştur ve klimamızın soğutma verimliliğini gösteren değişkendir. EER de aynı COP değeri gibi ne kadar yüksek ise klimanız o kadar az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapar. 3,20 ve üzeri EER değerine sahip klimalar A enerji sınıfına sahiptir. EER değeri 3,20'nin ne kadar üzerine çıkarsa klimanın elektrik maliyeti düşer ve soğutma verimliliği o oranda yükselir. 

Bu konuda bilinmesi gereken bir nokta vardık ki Enerji Sınıfları ısıtma ve soğutma için ayrı ayrı hesaplanır. Yani bir klimanın ısıtması A enerji iken soğutması B enerji sınıfı olabilir. O yüzden sadece bir sistemi kastederek "Bu klima A Enerji Sınıfı efendim!" diyen satıcıların sizi kandırmasına izin vermeyin. Isıtmasının ve soğutmasının, ikisinin birden A enerji sınıfı olamasına dikkat gösterin

COP ve EER değerlerine göre Enerji Sınıfları


Isıtmada COP Değeri
3,60+ A Enerji Sınıfı
3,40 - 3,60 B Enerji Sınıfı
3,20 - 3,40 C Enerji Sınıfı
3,00 - 3,20 D Enerji Sınıfı
2,80 - 3,00 E Enerji Sınıfı
2,60 - 2,80 F Enerji Sınıfı

Soğutmada EER Değeri
3,20+ A Enerji Sınıfı
3,00 - 3,20 B Enerji Sınıfı
2,80 - 3,00 C Enerji Sınıfı
2,60 - 2,80 D Enerji Sınıfı
2,40 - 2,60 E Enerji Sınıfı
2,20 - 2,40 F Enerji Sınıfı

5 yorum Yorum Yap

 1. Merhaba sayın blog yöneticisi. Klima bilgilerini paylaştığım yeni bir site oluşturdum. Konu ile ilgili araştırma yapmadan içerik oluşturmak gerçekten çok zor. Araştırmalarım sonunda bu bloğu da buldum ve açıkçası bu yazınızdan da faydalandım. Anlatımlarınız çok güzel. Ancak benim anlamadığım bu kadar az içerikle yazılarınızın (en azından bu) ilk sırada çıkmasını nasıl sağladınız. Blogumda 50’ye yakın içerik olmasına rağmen ve 1 ay geçmesine rağmen ilk sayfada çıkan içeriğim yok. Bu bloğun yönetimi hala sizin elinizdeyse, bloğumla ilgili tavsiyeleriniz duymak beni memnun edecektir. Ayrıca yorumda link çıkışı verdim. Bir sakıncası varsa silmekte serbestsiniz. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başka sitelerden çalıntı makaleler genelde alt sayfalarda yayınlanır. Kendinize özgü yazılar yazmaya çalışın

   Sil
  2. Önemli olan bu site gibi kaliteli içerik sunabilmek ve ziyaretçiye doyurucu bilgi verebilmek.

   Sil
 2. Teşekkürler. Çok aydınlatıcı bir yazı yazmışsınız.

  YanıtlaSil
 3. Abi A enerji sınıfından başka cihaz kullanılmaz bu devirde. A değil A++'lar çıktı artık.

  YanıtlaSil

Not: Yorumunuza verilen yanıtların e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız sağ alttaki "Beni bilgilendir" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.